Všechno je (trochu) jinak

Renčúv film: Falešná podoba skutečného problému

„Snad bychom měly pana režiséra žalovat. Podle něj jsme úchylné, v našem ústavu byly prý poměry jako v koncentráku. Jak si ale potom vysvětluje třeba to, že jeho kladná hrdinka, ve skutečnosti agresívní děvče romského původu, dostala pět let nepodmíněně už podruhé a je dodnes v nápravném zařízení? Jak máme rozumět tomu, že vychází ze skutečné události, ale o nezletilou chovanku se úmyslně nezajímal, aby si ‚nekazil vlastní představu‘?“ ptá se Bohuslava Štrossová, bývalá vrchní sestra ústavu v Měděnci, který posloužil jako předloha reportáže Josefa Klímy a později i námět scénáře Renčova filmu Rekviem pro panenku. Na rozdíl od Klímy Renč démonizuje ústavní personál a vůbec nebere v úvahu, že by vina mohla být na obou stranách.

Režisér problémy nemá

"Jsem filmař a netočil jsem dokument. Reálnou hlavní představitelku jsem nechtěl ani vidět, bál jsem se, že by mě otrávila natolik, že bych pak vůbec neměl chuť film dělat."Nechtěl jste si kazit vlastní představu."Jo. Ale jinak jsou ve filmu skutečný motivy. A ten rozsudek v závěru je taky fakt…"Pokud si vyfabulujete příběh, je váš a je to naprosto v pořádku. Pokud si ho domýšlíte na motivy skutečné události - proč ne. Ale vy jste si kompletně vymyslel hrdinku, její povahu, její chování a pak jste jí - čisté a bezelstné - napařil trest. V roce l985 soud sice skutečně vyměřil jedné chovance pět let. Ale tehdy byl odsouzen…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte