Regulérní spor o kompetence

Španělsko po šestnácti letech demokracie

Rok 1992 je pro Španěly nejen rokem olympiády a světové výstavy, ale i přípravou na pompézní oslavu Kolumbových cest a 500.výročí konce reconquisty. Patnáct let po prvních svobodných volbách, vyhlášených dva roky po smrti diktátora Franka, vynaložilo Španělsko maximum svého diplomatického a politického úsilí, aby upoutalo pozornost Evropy a samozřejmě evropského a světového kapitálu.Dnešní španělská realita však nabízí i určité paralely s některými zeměmi bývalého východního bloku: obyvatelstvo je národnostně rozrůzněné, navíc je španělská demokracie poměrně mladá a teprve nedávno překonala potíže se začleněním svého hospodářství do evropských struktur.

Dekáda socialistů

Pomineme-li pětiletou (1977–82) vládu Suárezových centristů (Demokratický a sociální střed, CDS), drží se popularita vládnoucích socialistů (Španělská socialistická dělnická strana, PSOE) a jejich leadra Felipe Gonzálese na relativně vysoké úrovni už deset let. Podle průzkumů veřejného mínění je dnes podporuje 32% voličů, přičemž opoziční lidovci (Lidová strana, PP) mohou vykázat pouhých 9%. Pro zisky socialistů je rozhodující osobnost předsedy Gonzálese, jemuž se podařilo potřetí za sebou udržet post premiéra.Klid v podstatě monolitní vlády by mohly narušit výsledky předčasných parlamentních voleb. Španělští komentátoři totiž předpokládají, že v takovém případě by se spíše než lidovci staly koaličním…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte