Pozadí případu Doktor

V.Mečiar: „Hľadám niekoho, aby sme mohli povedať pravdu.“

Před dvěma týdny vypukl na slovenské politické scéně skandál. Jeho ústřední postavou je bývalý ministr vnitra SR a později premiér slovenské vlády, dnes předseda nejsilnějšího politického hnutí na Slovensku Vladimír Mečiar. Byl označen za spolupracovníka bývalé Státní bezpečnosti s krycím jménem Doktor. Pro StB měl údajně získávat informace mimo jiné i o Alexandrovi Dubčekovi.To je závažné obvinění. Důkaz, že pan Mečiar skutečně spolupracoval s StB, by předsedu HZDS automaticky a ze zákona (č.451/1991) vyřadil z boje o výkonnou moc v politice.V.Mečiar se ovšem proti nařčení ohradil. Řekl, že ví, kdo se skrývá pod krycím jménem „Doktor“, a že v případě potřeby tento muž vystoupí z anonymity a podá důkaz o bezúhonnosti Vladimíra Mečiara.Snaha o dešifrování a odhalení kořenů tohoto skandálu i snaha dát odpověď na otázku, kdo vlastně lže a kdo mluví pravdu, mne a kolegu Iva Slavíka z Mladé fronty Dnes přivedla do Trenčína a jeho okolí, kde Vladimír Mečiar delší dobu až do revoluce žil a pracoval. Mladá fronta Dnes publikovala 26.2.1992 první část rozhovoru se svědkem některých událostí v Trenčíně z období těsně po revoluci 89. Podívejme se teď na kauzu V.Mečiar komplexněji.

Hledá se ministr vnitra

V prosinci 1990, ještě v čase revolučního nadšení z pádu Jakešova komunistického režimu, hledali představitelé slovenské VPN vhodnou osobu na post ministra vnitra…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte