Japonský úspěch

Konverze umožnila modernizaci

Čím byla v zápase supervelmocí v posledních letech převaha Spojených států větší, čím se pro ně tento konkurenční zápas stával snadnější, tím víc slábla schopnost pružné reakce USA na vznik nových ekonomických polarit, zejména na vzestup Japonska. Ještě v r.1960 připadaly pozorovatelům přednosti americké ekonomiky, obchodu i kultury před japonskými jako samozřejmost. Ale už v r.1975 žasne prof.E.Vogel, dnešní ředitel americko- japonského výzkumného programu na Harvardské univerzitě, nad ztrátou privilegovaných pozic Spojených států téměř ve všech oblastech lidské činnosti.

Ani nižší platy, ani bájná pracovitost

Příčiny těchto jevů bývají vykládány různě. Nejčastěji se hovoří o pracovitosti Japonců. Jenže horečná pracovitost je příznačným rysem všech zemí, jež čerstvě vstoupily na cestu bouřlivého ekonomického růstu. V USA byla v obdobné míře pozorována v minulém století, u nás si ji možná zopakujeme v blízké budoucnosti.Jindy se říká, že japonskému „intenzívnímu růstu“ posloužily zbytky středověkých struktur a modelů chování. V jiných zemích však takové jevy rozvoj spíše brzdí. Jako další z příčin se uvádí poválečná americká pomoc: jenže ta sama o sobě, navíc často spojená s investicemi, nemůže objasnit, proč pomáhající strana přišla o své prvenství. Ani argumentování nízkými mzdami není poctivé: poměr mezd k hrubému národnímu produktu nebyl v Japonsku nikdy do té míry nepřiměřený, navíc mzdy…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte