IKEASTORY

Krajina s evropským nábytkem

Od loňského září si můžeme i v Praze koupit nábytek se známým švédským puncem IKEA. Nabízí jej ve třech pronajatých podlažích bývalého Domu bytové kultury akciová společnost IKEA DBK, kterou v listopadu 1990 vytvořily nadnárodní firma INGKA Holding a náš státní podnik Domov. Spolupráce se však příliš nevyvedla - Domov a IKEA DBK se záhy dostaly do ostrého konfliktu. Sdělovací prostředky jej zatím vykládají výlučně jako spor o budovu u stanice metra Budějovická. Získala na ni IKEA předkupní právo, tzn. opci, nebo nikoli? Tuto otázku by měl vbrzku vyřešit obchodní soud. Ve hře jsou možná stamilióny, přesto svým způsobem běží o okrajový problém. Právě nyní se totiž rozhoduje o příští podobě českého nábytkářství.

V podnájmu u podnájemníka

IKEA je značka ve vlastnictví švédské rodiny. Žádná továrna tohoto jména neexistuje. Společnosti IKEA zabezpečují pouze vývoj, marketing a prodej. Pro firmu však pracují stovky výrobních podniků, které jsou rozseté po celé Evropě. Může se tudíž přihodit, že si v české prodejně IKEA koupíme třeba polský nábytek a naopak.Napětí v Praze je dáno už podivným dvoukolejným vztahem státního podniku Domov a akciové společnosti IKEA DBK. Ta dnes působí zcela samostatně. Domov se stal jejím nejvážnějším konkurentem. Přitom je ovšem jejím zakladatelem a akcionářem (patří mu 49% jejích akcií). Většinový podíl firmy IKEA DBK pak vlastní INGKA Holding, takže Domov nemůže do běžné…

v51.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v51.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte