Horké hranice

Česká republika uprostřed stěhování národů

Ať už bude česko-německá hranice v následnické dvoustranné smlouvě představena jako státní, nebo jako existující, od příštího jara se může stát „překladištěm horkých brambor“. Před týdnem se německá koalice a opozice shodly na novele ústavního práva na azyl. Bude- li tato změna schválena v březnu v Bundestagu, Německo začne vracet ekonomické uprchlíky do „bezpečných třetích zemí“, tedy těm sousedům, přes jejichž území do Německa přišli. Jejich seznam teprve stanoví zvláštní zákon, ale již dnes je zřejmé, že mezi ně bude patřit i Polsko a Česko. Tři roky po slavnostním stříhání drátů na Šumavě se můžeme dočkat jisté analogie buď s americko- mexickou hranicí osmdesátých let, nebo - v horším případě - německo-švýcarskou hranicí let třicátých.

Romové jako slovenští azylanti

Bonnské rozhodnutí nepřišlo jako blesk z čistého nebe, bylo jen otázkou času, a proto se nelze vymlouvat na překvapení. Celá debata kolem ústavního práva na azyl ostatně nebyla zcela nepodobná sporům o zakotvení Listiny základních práv a svobod do české konstituce. V obou případech šlo o deklarativní princip, který odmítla jak česká, tak německá koalice. Pro názornou představu poslouží nejlépe čísla a konkrétní příklad, byť dovedený ad absurdum.Na Zemi žije téměř šest miliard lidí, z toho přibližně jedna miliarda ve vyspělých státech Evropy, Severní Ameriky, v Japonsku a v Austrálii, ostatních pět miliard ve více či…

v50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte