Jednou z mnoha zvláštností americké politiky je nepřiměřený význam státu New Hampshire v procesu volby prezidenta Spojených států. New Hampshire je malý stát v nejsevernější části Nové Anglie. Je převážně zemědělský, s vysokým procentem bílého obyvatelstva a těžce postižený současným hospodářským poklesem. Tradičně se zde konají první ze série primárek, na nichž Demokratická a Republikánská strana volí své kandidáty pro prezidentské volby. Celý proces potom vrcholí v srpnu na stranických sjezdech, na nichž je nominován kandidát zvolený většinou států. K politickým kláním dochází samozřejmě i před těmito prvními primárkami, po nichž pak následuje ještě celá řada dalších voleb. V New Hampshire se nicméně může rozhodnout o celém dalším osudu kandidáta.

George Bush, dlouholetý obyvatel nedalekého Kennebunkportu ve státě Maine, to dobře ví. Během své první prezidentské kampaně v roce 1980 se těšil v New Hampshire značné podpoře, ale nakonec svoji kandidaturu stáhl, když zde byl poražen Ronaldem Reaganem. V roce 1988, když musel čelit silnému protikandidátovi, senátoru Bobu Doleovi z Kansasu, zde přesvědčivě zvítězil a dokázal, že jeho kandidaturu na prezidenta je třeba brát vážně. Tehdejší Bushův úspěch v New Hampshire byl všeobecně pokládán za rozhodující zvrat v jeho do té doby nemastné neslané kampani, a Bush také odměnil zdejšího guvernéra Johna Sununu, jenž vedl jeho kampaň v tomto státě, postem šéfa štábu v Bílém domě.

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte