Militantní islám je v posledním desetiletí na postupu. Nepočetné a vratké demokracie na okrajích islámského světa kousek po kousku ustupují náporu svých fundamentálních politických sil. Islámský se šířil i uvnitř evropských států. Evropské společenství dnes má přibližně osm miliónů občanů islámského vyznání, z nichž ne všichni jsou ochotni či schopni přizpůsobit se demokratickým zásadám a demokratickému myšlení svých adoptovaných vlastí.

Nedefinovatelná vůle Boží

Největší počet - asi 4 milióny - muslimů žije ve Francii, která reaguje nacionalismem Le Pena. Nezjistitelný a nekontrolovaný počet severoafrických muslimů se dnes pohybuje více méně na černo po Itálii, kde se rodí dosud u Italů nikdy nebývalá xenofobie hraničící s rasismem. V přímořských letoviscích jižního Španělska a Portugalska se stavějí mešity a na historické islámské stavby v Granadě přijíždějí stále větší počty arabských turistů obhlédnout si svůj starý majetek. Do islámské liturgie - na popud ajatolláha Chomejního - byly připsány modlitby za navrácení Córdoby. Ve většině západoevropských zemí čile působí islámská vzdělávací centra, jejichž nezastíraným cílem je konvertovat „zbloudilé“ Evropany na islámskou víru. V Británii a ve Francii je islám nejrychleji se šířícím náboženstvím, k němuž se rádi přidávají i zhrzení marxisté jako Roger Garaudy. Není vyloučeno, že brzy začne lákat i duše duchovně žíznících východoevropanů.

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte