Jediná možnost: zákaz

Škodlivost freonů je notoricky známa, čs.právní řád to však dosud nezaznamenal

Československo ratifikovalo Montrealský protokol v roce 1990. Letos na jaře se přihlásilo i k jeho Londýnskému dodatku. Přesto nám stále chybí zákon, který by používání freonů reguloval. Malou pozornost, kterou kritické situaci věnujeme, konstatovalo ve své zprávě i ministerstvo kontroly ČR; navíc zjistilo, že „činnost státních orgánů, do jejichž působnosti problematika spadá, je roztříštěná a nedostatečně koordinovaná“.

Stadium úvah

Příslušnou právní normu připravoval Federální výbor pro životní prostředí, po něm převzalo aktivitu české ministerstvo životního prostředí (MŽP). Zákon by měl obecně omezovat používání všech látek, poškozujících životní prostředí (např. i fosfátů v pracích prášcích). S MŽP spolupracuje české ministerstvo průmyslu. Podle jeho představy by měl být zákon založen na udělování licencí: ten, kdo ji neobdrží, nebude smět s freony vůbec manipulovat, počet licencí by se měl každý rok snižovat. Nerespektování zákona bude považováno za čin veřejného ohrožení. Náměstek ministra životního prostředí ČR Svatomír Mlčoch v září prohlásil, že věří v přijetí zákona na jaře 1993.Ředitel legislativního odboru JUDr.Jiří Šembera však zatím nemůže říci nic konkrétního. „Připravují se teprve technické podklady. V současné době se vše nachází ve stadiu úvah. Pravděpodobně v dubnu bychom chtěli návrh zákona předložit vládě.“

v48.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v48.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte