Poslední možnost úspěšně investovat

Začíná poslední kolo kupónové privatizace

Předcházející 4.kolo kupónové privatizace se ukázalo být až překvapivě úspěšné. Prodáno bylo 37% majetku nabízeného v celé vlně. Náměstek federálního ministra financí Vl.Rudlovčák zároveň oznámil, že 5.kolo (23.11. - 2.12.) bude poslední. Nabízí se v něm 21% celkového množství akcií, ale na straně poptávky zbývá pouze 7% investičních bodů.Čím je dán tento nepoměr? Autoři kupónového experimentu zvolili od samého začátku metodu mírného zdražování (tzv. cenový polštář). Dražší akcie totiž vysávají více bodů, ale na druhou stranu se jich pochopitelně méně prodá. Výhodou tohoto postupu je, že celý proces lze rychleji ukončit. Nevýhodou je, že investoři získají méně majetku, a také to, že na Fondu národního majetku zůstanou komplikovaná rozhodnutí, jak naložit s neprodanými akciemi. V pátém kole se nabízejí 63 milióny akcií za 602 milióny bodů. Rovnovážný průměrný kurs by měl tedy přibližně činit 10\100 (akcie\body), ve skutečnosti je stanoven zhruba na 6\100. Akcie jsou tedy v 5.kole celkově dražší o 62%.

Taktika pro 5.kolo - opakování strategie

Poprvé za celý průběh kupónové privatizace se cenová komise ministerstva financí odhodlala investorům poměrně rázně „doporučit“ taktiku, která by měla být více méně úspěšná. Na titulní straně listu Kupónová privatizace si můžeme přečíst tuto výzvu: "Bylo by žádoucí, aby co nejvíce investorů zopakovalo v 5.kole svoji…

v47.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v47.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte