Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Spasitel, nebo svůdce

Spasitel, nebo svůdce

Evropa neví, kam zařadit Vladimíra Mečiara

S Vladimírem Mečiarem má cizina problémy. Alexandra Dubčeka zná jako politika, jenž přišel se svými představami o perestrojce o dvacet let předčasně. Václav Havel zůstává v paměti jako upomínka toho, kdo chtěl zabránit rozchodu Čechů a Slováků a ztroskotal na tom. Václav Klaus se ocitá v zásuvce střízlivých analytiků a pragmatiků. Ale kdo je ten Mečiar, kterého Slováci zdánlivě poslouchají na slovo? Je, nebo není rozbíječ? Je nacionalista, nebo oportunista? Je zachránce svého národa, nebo jeho svůdce?

Rozdělení větším hříchem než návrat ke komunismu

Nejistota, s níž cizina přistupuje k postavě a úloze slovenského premiéra, má svou příčinu v politice, která se s ním a jeho stranou spojuje. Z povrchního pohledu je Mečiar nacionalista, neboť zdůvodňuje odluku své země od České republiky v zásadě nacionalistickou ideologií: Slováci na tom budou jednoho dne hmotně, ale především duchovně a psychologicky lépe, jen když budou smět sami o sobě rozhodovat.Zvenčí lze těžko posoudit, zda někdo rétoriku nacionalismu jen používá, nebo v ni i věří. Západoevropané, aniž by poznali, že Mečiar vlastně žádnou hlubší národní vizi pro Slovensko nemá, nebo ji alespoň nedeklaruje, se velice polekali slovenského „nacionalismu“. Dělení navenek zdánlivě dobře fungujícího středoevropského státu v době nových balkánských válek a hrozících otřesů z Východu považují skoro za větší hřích než návrat ke…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.