Spasitel, nebo svůdce

Evropa neví, kam zařadit Vladimíra Mečiara

S Vladimírem Mečiarem má cizina problémy. Alexandra Dubčeka zná jako politika, jenž přišel se svými představami o perestrojce o dvacet let předčasně. Václav Havel zůstává v paměti jako upomínka toho, kdo chtěl zabránit rozchodu Čechů a Slováků a ztroskotal na tom. Václav Klaus se ocitá v zásuvce střízlivých analytiků a pragmatiků. Ale kdo je ten Mečiar, kterého Slováci zdánlivě poslouchají na slovo? Je, nebo není rozbíječ? Je nacionalista, nebo oportunista? Je zachránce svého národa, nebo jeho svůdce?

Rozdělení větším hříchem než návrat ke komunismu

Nejistota, s níž cizina přistupuje k postavě a úloze slovenského premiéra, má svou příčinu v politice, která se s ním a jeho stranou spojuje. Z povrchního pohledu je Mečiar nacionalista, neboť zdůvodňuje odluku své země od České republiky v zásadě nacionalistickou ideologií: Slováci na tom budou jednoho dne hmotně, ale především duchovně a psychologicky lépe, jen když budou smět sami o sobě rozhodovat.Zvenčí lze těžko posoudit, zda někdo rétoriku nacionalismu jen používá, nebo v ni i věří. Západoevropané, aniž by poznali, že Mečiar vlastně žádnou hlubší národní vizi pro Slovensko nemá, nebo ji alespoň nedeklaruje, se velice polekali slovenského „nacionalismu“. Dělení navenek zdánlivě dobře fungujícího středoevropského státu v době nových balkánských válek a hrozících otřesů z Východu považují skoro za větší hřích než návrat ke…

v45.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v45.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte