Lorenc a spol.

Končí proces, který už bohužel skoro nikoho nezajímá

V pátek 30.října vynese Vyšší vojenský soud v Táboře rozsudek nad bývalým federálním ministrem vnitra Františkem Kinclem, jeho prvním náměstkem Alojzem Lorencem a náčelníkem druhé správy StB Karlem Vykypělem. Všichni tři jsou obviněni ze zneužívání pravomoci veřejného činitele. Soudní jednání trvalo devět měsíců. Kromě výpovědí „atraktivních“ svědků - jako např. V.Havel či M.Jakeš - mu veřejnost a média nevěnovaly mnoho pozornosti.

Překvapení se neočekává

Přelíčení skončilo minulý týden závěrečnými projevy. Zástupce vojenské prokuratury JUDr.R.Hájek navrhl uložit všem obviněným nepodmíněné tresty v rozmezí od tří do šesti a půl roku. Obhájci svorně požadovali osvobozující rozsudek a Lorenc, Vykypěl i Kincl znovu zopakovali, že se necítí vinni.Může tedy přinést pátek nějaké překvapení? Vzhledem k preciznímu zpracovaní důkazního materiálu a výpovědím svědků je téměř jisté, že bývalí šéfové StB nebudou osvobozeni. Stejně tak je málo pravděpodobné, že budou odsouzeni podmíněně, protože v takovém případě by musel soud jejich trestné činy překvalifikovat. Dvě věci jsou však téměř jisté: odsouzení se proti rozsudku odvolají a dřív, než Nejvyšší vojenský soud vůbec prostuduje vyšetřovací spisy, rozpadne se Československo a Slovák Alojz Lorenc se stane občanem cizího státu.To je dnes asi nejzajímavější aspekt celého případu. Lorenc se trestných činů dopouštěl především na území…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2877

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte