Hrátky s referendem

Mnoho možností, ale žádná změna

Zatím poslední politickou novinkou z dílny HZDS před definitivním rozpadem federace je ratifikační referendum, ve kterém by se měli občané Slovenska vyjádřit k otázkám vztahů mezi oběma republikami. Referendum se má uskutečnit v polovině prosince a měla by mu předcházet měsíc trvající kampaň. Co se však bude v průběhu toho měsíce občanům Slovenska předkládat? Žádné smlouvy právního charakteru, které jediné mohou být věcným obsahem ratifikačního referenda, zatím neexistují. Jestliže dohody mezi republikami nebudou do 15.listopadu uzavřeny, co se bude vlastně ratifikovat?

Referendum anticipační

Představme si, že měsíc přede dnem referenda, tedy 15.listopadu, budou k dispozici alespoň návrhy smluv, občané se s nimi seznámí, ale obě strany zatím smlouvy nepodepíší, protože jedna z nich bude mít výhrady. To se může stát. Jestliže i za těchto okolností bude referendum vyhlášeno, občané v něm odpoví na otázku, zda s těmito návrhy souhlasí nebo ne. To už však nebude referendum ratifikační, ale řekněme - anticipační. Nevšímejme si chvíli toho, že právní svět takový pojem nezná, a zkusme zjistit, co se takto chápaným aktem změní.Jestliže občané řeknou ano, souhlasíme, aby se republiky rozdělily a uzavřely mezi sebou tyto smlouvy, bude mít Vladimír Mečiar alibi: rozpad státu bude moci nazývat rozdělením z vůle lidu a bude moci kdykoli tento lid označit za viníka všech následných problémů a škod…

v43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte