Váhání evropského cyklisty

Evropská rada hájí i pohřbívá Maastricht

Kdo by byl řekl, že tolik politiků Evropského společenství fandí cyklistice? Zmínky o tomto sportu se v poslední době objevují v projevech mnoha z nich. Francouzský předseda Komise ES Jacques Delors nedávno prohlásil, že cyklista, který jede vpřed plnou rychlostí, nesmí náhle zastavit. Na to mu replikovalo několik Britů, včetně současného předsedy Rady ES Johna Majora, v tom smyslu, že cyklista, který jede příliš rychle, může najet na kámen, ztratit kontrolu nad řízením a rozbít si hlavu, pročež by neškodilo trochu zpomalit. Řeč byla samozřejmě o evropské integraci.

Pomaastrichtské otřesy

Mimořádný summit Evropského společenství (Evropská rada), svolaný premiérem Majorem na uplynulý víkend do Birminghamu, měl hledat východiska ze současné politické a ekonomické krize tohoto uskupení. Euforie, jíž propadli četní politici loni v prosinci v holandském Maastrichtu po dojednání smlouvy o Evropské unii, je ta tam. Ti, kteří tehdy opěvovali zrození „nadnárodní Evropy“ a odsuzovali „izolacionismus“ britského premiéra Majora, jenž prosadil vyškrtnutí pojmu „evropská federace“ z textu dokumentu a některé výjimky pro svou zemi, s ním náhle v mnohém nacházejí společnou řeč.Základy Maastrichtské smlouvy o ekonomické, měnové a politické unii se poprvé otřásly letos v červnu: dánští voliči ji v ratifikačním referendu těsnou většinou hlasů odmítli. Poté, co se Francouzi vyslovili - opět…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte