Na druhý pokus

M.Zeman se obává zveřejnit jména svých spolupracovníků na projektu čs.unie

Na poslední schůzce politických reprezentací ODS a HZDS v Jihlavě se opět mluvilo o projektu česko-slovenské unie. Slovenská strana se sice zavázala „respektovat“ odmítavý postoj svého partnera, ale unionistická myšlenka tím ze scény nezmizela. I část české opozice má totiž chuť k dalším státoprávním experimentům.Podle poslance za sociální demokraty Miloše Zemana, jde českým unionistům o to, najít způsob, jak „spravovat oblasti společného zájmu České a Slovenské republiky“. Konkrétně má jít o ekonomickou a sociální politiku, ekologii, obranu a zahraniční vztahy. Podle Zemanových představ by česko-slovenská unie měla prezidenta, parlament, radu unie a příslušné soudní, kontrolní a plánovací orgány. Parlament by byl volen paritně - z obou republik tedy stejný počet poslanců - a jeho rozhodnutí by podléhala souhlasu národních rad. Na mezinárodním poli by unii zastupoval prezident a na rozpočtu by se měly obě republiky podílet rovným dílem.

Utajený tým

Obsahově je Zemanův projekt téměř identický s dokumentem, který koncem srpna otiskl bratislavský deník Národná Obroda. Tenkrát mluvčí slovenského premiéra Bohuš Géci prohlásil, že jde o „pracovní návrh, který HZDS předloží ODS“. Jeho slova na české politické scéně způsobila šok. V.Mečiar ale vzápětí zprávu svého mluvčího dementoval, takže se situace uklidnila. Na celou věc se téměř zapomnělo, až ji znovu…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte