Věřitelé kontra akcionáři

Jaké má svět zkušenosti s bankroty velkých firem

Před pár týdny vládní koalice navrhla odložit platnost zákona o konkursu a vyrovnání. Vedly ji k tomu jak obavy z „dominového efektu“, který by mohl zlikvidovat celou řadu velkých československých podniků, tak zjištění, že s bankroty to bude daleko složitější, než se očekávalo.Právní a administrativní procedury spojené s úpadky podniků a jejich přípravou jsou totiž tou nejsložitější a nejrozporuplnější oblastí i v tržních ekonomikách. V jednotlivých zemích existují různá zákonodárství a různé zvyklosti a zájmové skupiny mají také různou míru vlivu. Bankroty zaměstnávají (mimo jiné) celá specializovaná soudní oddělení a vyškolené správce majetku upadajících firem (jinak se totiž zákonitě stane, že se majetek - konkursní podstata - rychle rozkrade a to v Čechách umíme). U nás odborníky nemáme a hned tak mít nebudeme a to se brzy ukáže jako těžko rozlousknutelný oříšek.Novelizaci federální parlament ještě neprojednal a v současnosti zákon již týden platí. Proto se dokonce uvažuje o tom, že platnost zákona bude pozastavena zpětně k prvnímu říjnu a to je z hlediska práva rozhodnutí značně problematické.

Splatit dluh, nebo přežít?

Institut bankrotu je pro tržní hospodářství nezbytný. Nesolventní podniky totiž škodí a jejich likvidace prospívá ostatním a pomáhá udržovat finanční disciplínu (podrobně Respekt č.37). Ve všech západních zemích takřka bez rozdílu platí…

v40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte