Politici se strefují do novinářů, kteří jim to s velkou chutí vracejí. Ne-politici a ne-novináři bez zábran stírají politiky a novináře. Ani veřejnost není ušetřena: kdekdo se vztyčeným prstem vypráví příběh o její čtyřicetileté morální devastaci. To vše se děje pokud možno zaujatě a neadresně. Slzy a krev tečou naštěstí jen v nadsazených titulcích.

Nejsme děti

Zavrhli jsme své zastydlé dětství, ve kterém nás uvěznil normalizovaný paternalistický stát. S dospíváním se ohlásila mnohost, konflikty i krize identity. Seriózní politika se oddělila od populismu, seriózní tisk od bulváru. Předěl mezi těmito dvěma světy tvoří na jedné straně odhodlání hledat a dělat správné a prospěšné věci. Serióznost je spojena s tvořivostí, pokusnictvím a kritičností. Pro mnohé také s přílišnou složitostí a nudou.

Ani populismus, který přímočaře vyjadřuje žádosti veřejnosti, ani bulvární tisk, který lidem nabízí poněkud fabulovanou a únikovou konstrukci světa, není třeba odsuzovat šmahem. Jejich soupeření se seriózní politikou a zpravodajstvím patří nerozlučně k demokracii. Když se rodí nové věci a nejsou společná pravidla hry, vznikají mimořádné příležitosti pro uplatnění ješitnosti, velkohubosti, troufalosti, podbízivosti, pro korupci a podvádění. Obrana proti nim spočívá ve vzájemném hlídání politiků a novinářů.Temné síly a pokušení nejsou výmyslem pohádek, náboženství či vychovatelů. Jejich hmatatelným sociálním vyjádřením jsou sítě konexí, klientely anebo…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte