V minulém čísle jsme uvedli první část stručného výtahu z debatního večera o kupónové privatizaci, kterého se zúčastnili přední akademičtí odborníci i zástupci všech tří vlád. Dnes přinášíme druhou část, týkající se především zahraničního kapitálu. Záznam Debatního klubu Respekt vysílá ČT ve čtvrtek 30.ledna na programu F-1 po skončení pořadu Události komentáře.

RESPEKT: Ještě v létě jsme mohli slyšet názory, chceme do pseudostátních podniků „pouštět“ zahraniční kapitál pouze ve výjimečných případech. Spojení se zahraničními partnery by prý mělo být starostí nových vlastníků. V tomto smyslu se vyjádřil v rozhovoru pro Respekt ještě v červenci i ministr Klaus. Byl tento přístup k zahraničnímu kapitálu správný, udělali jsme chybu či ne?

Pionýrské podmínky

dr.Zdeněk DRÁBEK,federální ministerstvo hospodářství - ředitel agentury pro zahraniční investice:

Vstup zahraničního kapitálu do Československa je pro mne asi největším zklamáním naší reformy. Jde hlavně o čísla: jsou v podstatě mizivá. Zahraniční kapitál k nám dosud vstupuje za pionýrských podmínek. Dosud se většinou jednalo o situace, kdy se dva partneři znali natolik, že měli vlastní rizika dobře přečtena. Ostatní investoři, kteří o Československu vědí málo, vyčkávají. Zahraniční kapitál znamená příliv technologie, kontrolu nad managementem, přístup na trhy, ale v prvé řadě dodatečné úspory, které naše společnost v současné době nemá.

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte