László Tökés, protestantský biskup maďarské národnosti, žijící v rumunském městě Oradea, má být zavražděn. Obdržel dopis, v němž mu rumunská ilegální organizace Lidový soud (Tribunalul Poporului) oznámila, že ho 17.listopadu 1991 ve 13 hodin „odsoudila“ jako „zrádce“ k trestu smrti. Tomu, kdo biskupa zavraždí, fašisté nabízejí 150.000 dolarů. „Toto rozhodnutí je konečným řešením případu Tökés,“ píší ve svém dopise, který zaslali všem rumunským novinám.

László Tökés, legendární postava rumunské opozice, byl jedním z mála lidí, kteří se už za Ceaušeska odvážili veřejně kritizovat komunistický režim a jeho národnostní politiku. V r.89 mu hrozilo od Securitate smrtelné nebezpečí a musel se i s rodinou ukrývat ve vesnicích v Transylvánii. Po revoluci se stal čestným předsedou Demokratického svazu Maďarů žijících v Rumunsku. Od Ceaušeskova svržení je tento rumunský Rushdi trnem v oku všem pohrobkům svrženého diktátora i nejrůznějším rumunským nacionalistům. Už počátkem loňského roku volali po jeho smrti manifestanti ultranacionalistické organizace Vatra Romanesca. Přímá výzva k jeho zavraždění už překračuje všechny meze politického boje.

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2090

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte