Kdo se osobně a nezprostředkovaně setká s dnešní moskevskou realitou, kdo se projde ulicemi, obchody, redakcemi a kdo mluví s místními obyvateli, nabude zvláštního pocitu, že se pohybuje ve snové, neskutečné atmosféře. Na všech pěti televizních kanálech naráží soustavně na reklamy, které jsou oslavou zisku, úspěšného podnikání a zboží, které si ale nemohou koupit ani ti nejmajetnější. Jednoduše totiž neexistuje.

Cenová liberalizace obyvatelstvo ve svých počátcích spíše šokovala: skok cen předčil veškerá očekávání. Nejnižší důchod (o jehož zvýšení se v současné době intenzívně jedná) činí dosud 341 rublů, mzdy se pohybují od 420 do 860 rublů. Po zvýšení by měly dosáhnout jednoho až dvou a půl tisíce. Ceny přitom vzrostly tak, že člověk se může jen hystericky smát. Jestliže např. kilo hovězího stálo před rokem dva ruble, nyní se prodává za 21 až 105 rublů. Zdražilo tedy padesátinásobně. Mléko je dražší 6–46krát (dříve 0,28 ruble, dnes mezi 1,68 až 13 rubly), chléb 5–15krát (před rokem 0,24 ruble, dnes 1,18 až 3,60 rublů). Dámské kozačky stouply ze 130 rublů na 1.620 až 4.000, barevné televizory ze 755 na 11.000 rublů. Platy přitom nerostou. Prakticky nekontrolovatelný růst cen vede k pauperizaci obyvatelstva a některé vrstvy tlačí až na dno společnosti.

Ministr vyzývá ke stávce

Lépe na tom není ani Ukrajina. Životní minimum tu činí 400 kupónů měsíčně, důchodci však za leden dostali ze dvou set kupónů, na něž mají nárok, zálohově pouze sto.…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte