Před čtrnácti dny uveřejnil deník New York Times pod titulkem „Ekonomická šoková terapie ohrožuje pacienty“ (Economic Shock Therapy Endangers the Patients) článek, v němž čs.prognostik Valtr Komárek napadá tzv. šokovou terapii, která má zreformovat československou ekonomiku. Autor bohužel záměrně dezinterpretuje a zavádí: čtenář má uvěřit, že jeho návrh postupné reformy ulehčí přechod Československa na tržní ekonomiku.

Podle jednoho z argumentů pana Komárka mají čs.politikové při zavádění ekonomické reformy na výběr mezi šokovou a „nešokovou“ terapií. Toto dilema je však mýtus vytvářený nespokojenými teoretiky a sociálními inženýry. Československo si může vybrat pouze mezi rychlou reformou a postupem po etapách. Zatímco ceny nebo zahraniční obchod mohou být liberalizovány okamžitě, privatizace je naopak soustavný a obtížný proces, který trvá měsíce, ne-li roky. Nemá příliš smyslu hovořit o „šokovém“ či „nešokovém“ přístupu k reformě, protože časové rozmezí těchto kroků je dáno. Politik je buď odhodlán reformní kroky zavádět, nebo ne.

To, co pan Komárek ve skutečnosti obhajuje, jsou polovičatá opatření, zdržení, postupné kroky. Tento přístup může vést pouze k dalším deformacím a dále by zkomplikoval postavení výrobců i spotřebitelů. Částečná liberalizace totiž není liberalizací. V zemi, která uvolní pouze polovinu cen, se přerozdělují zdroje stejně špatně jako v zemi, která kontroluje všechny ceny. O prostoru pro obrovskou spekulaci ani…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte