Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Keltská devoluce

Když Belgie přestala být pro Československo ideálním modelem národního soužití, možná by stálo za to si podrobněji povšimnout, jak si svou národní odlišnost řeší politicky a ekonomicky Skotové, aniž by přitom v sebemenší míře narušovali celistvost a jednotu Spojeného království, aniž by vůči Angličanům vzbuzovali národnostní nevraživost a aniž by vůči nim měli mindrák.

Skotská národní strana, která má v řadě skotských volebních obvodů dost hlasů na to, aby byla zastoupena v londýnském parlamentu, neměla nikdy fašizující tendence a dokonce ani vážné tendence separatistické. Tu a tam si sice nesměle pohrává s ideou nezávislého Skotska v rámci Evropy, ale v praxi provádí spolu s ostatními skotskými institucemi politiku, které se říká „devolution“ - což se dá asi nejlépe přeložit jako postupná decentralizace. Neznamená to ani federalizaci, ani konfederalizaci, ani smlouvu dvou rovnoprávných států v rámci jednoho království.

Skotové totiž rovnoprávnost odedávna mají, především proto, že o ní nikdy nepochybovali a nikdy o ní s Angličany nedebatovali. Pokládají ji za samozřejmou, takže o ní nikdy nepochybovali ani Angličané. Skotský akcent byl vždy pokládán za přijatelný i v těch nejsnobštějších anglických kruzích. V některých skotských vesnicích sice ještě přežívá původní keltský jazyk, ale snahy o jeho oživení se omezují jen na folklór a na to, aby si další generace Skotů mohly přihnout s přípitkem slantcha (vyslov: slónče) místo anglického cheers.Nejhorší,…

v04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte