Tři sestry

Moravanů je hodně, ale málokterý z nich není Čech

„S nimi vlasti, matko drahá/ Tvůrce tebe v jedno klad,/ vědomí ti dala Praha,/ víru věštců Velehrad;/ s nimi k slávě vrchovaté,/ s nimi věčně jedno buď,/ družka družku v lásce svaté/ na blaženou viňte hruď."Pevná jednota "tří sester“ - historických zemí koruny české - kterou před sto třiceti lety opěvoval Adolf Heyduk těmito verši ve slezské hymně, dostala dnes vážné trhliny. Při jednáních o územně správním uspořádání České republiky hrozí roztržka, jejímiž iniciátory jsou poslanci opozice v České národní radě. Hlasitě se dožadují zemského zřízení a především něčeho, čemu říkají „rehabilitace Moravy“.

Jen krátkých deset let

Obhájci zemských samospráv usilují především o to, aby Morava rozhodovala o svých penězích a nebyla závislá na přerozdělování v Praze, ti radikálnější hovoří dokonce o pošlapávání práv moravského národa českými šovinisty. Náprava je prý možná jen tehdy, bude- li obnovena „tradiční“ Moravskoslezská země. Moravané budou moci rozhodovat o svých penězích prý jenom tehdy, pokud si je sami přerozdělí v Brně. K tomu je nutné zemské uspořádání a moravský sněm se zákonodárnou iniciativou v ČNR.Vládní strany se naopak obávají rozdělení České republiky na dvě části, jako se to dříve stalo Československu. Přerozdělování ostatně ztratí na významu, protože většina daní má zůstat v obcích a regionech. Zavedením samosprávy na zemské úrovni se problém územně správního…

v37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte