Tady už není co ukrást

Konec rudého Kladna

Sláva těžkého průmyslu pominula, ale Kladno dosud stojí. Komunisté rádi hovořili o dělnických tradicích tohoto města, ale to jim nebránilo, aby se o něj celých čtyřicet let vůbec nestarali. Jen v zájmu " sociálního smíru" přepláceli dělníky určitých průmyslových odvětví. Aby byl klid. V tradičním dělnickém středisku tak zanechali dědictví, se kterým se dnes nová radnice jen těžko potýká.

Moře nezájmu

Urbanistická definice Kladna je prostá: tři vesnice obestavěné paneláky. " Ubytovna Poldovky", jak se Kladnu také říká, má opravdu miniaturní centrum - křivolakou Masarykovu třídu, jediný zbytek historického jádra. Téměř všechna ostatní stará zástavba podlehla velkolepé asanaci. Příčné ulice k Masaryčce končí po pár metrech plotem z vlnitého plechu. Domy, které v nich zůstaly, mají rozbité střechy a propadlé stropy. Uvnitř jsou hromady suti, odpadků a dvorky zarostlé kopřivami. Přes plechovou ohradu se na to dívají okna dosud neobydlených paneláků.„Na co se v Kladně podíváte, je katastrofa,“ říká místostarosta Pavel Zít. Daleko ke skepsi nemají ani další lidé z radnice. " Jsme tady jako ostrůvek snaživců v moři nezájmu," stěžuje si tajemník městského úřadu ing.Petr Drnec. " Lidé dobře vědí, o čem včera mluvil Mečiar v televizi, ale o městské politice, která se jich přece dotýká daleko víc, nemají ponětí." Noční můrou městského úřadu je dnes především otázka, jak na příští zimu zajistit teplo pro…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte