Na zlo se nezapomíná

Reportér Respektu v Ázerbájdžánu a Jižní Osetii

V první polovině května přešla po krátké krizi moc v Ázerbájdžánu do rukou dříve opoziční Ázerbájdžánské lidové fronty (ALF). Změny jsou vidět po celé zemi na každém kroku. Ázerbájdžán se stal policejním státem a hlídky jsou všudypřítomné. Zátarasy na silnicích, kontroly aut ve městech. Policisté v modrých uniformách vyzbrojení kalašnikovy, které neváhají použít. Ráno mě na předměstí Baku probouzí střelba. Vybíhám na ulici, k místu, kde postává velké množství lidí. Terénní policejní auta, desítky policistů. Důvod střelby: vyklizení " černého" tržiště. Tentokrát se střílelo jen do vzduchu. Podle očitých svědků byl jeden z prodavačů surově zbit obušky…Ázerbájdžánci dobytá část Náhorního Karabachu a oblasti bojů na arménsko-ázerbájdžánských hranicích byly začátkem července výnosem ministra obrany Ragima Gazijeva uzavřeny pro cizince a především pro zahraniční novináře. Vstup je povolen pouze na propustky a ty se prakticky nevydávají. Zpočátku to vypadalo, že společně s Radkem Palatou z deníku Noviny rozšíříme řady žurnalistů, jimž nebyl vstup povolen. Druhého dne se situace díky vlivným známým z předchozí cesty mění. Stáváme se jedinými cizími novináři, kteří dostali propustku do uzavřené oblasti.

Ázerbájdžán: poslední novináři na frontě

Na štábu Ázerbájdžánské národní gardy (ANG) ve vesnici Čuchurmähla mi nejprve velitel ANG pro agdamský okres kategoricky zakazuje…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte