Evropská unie - iluze, fakta, argumenty

Zpátky do Evropy; pod tímto heslem se obecně rozuměl (a stále rozumí) ekonomický a politický obrat k zemím evropské dvanáctky, přesněji řečeno, k těm vyspělejším z nich. Po více než dvou letech je nutné položit si otázku, kam až po „cestě do Evropy“ chceme dojít. Integrační proces v západní Evropě skrývá totiž řadu hluchých míst dosti zásadního rázu.

Za cinkotu skleniček a slavnostních úsměvů byla v únoru 1992 podepsána v Maastrichtu Dohoda o Evropské unii. Sama schůzka ani její stvrzení podpisy nebylo tak hladké, jak by se snad na první pohled mohlo zdát. Ten, kdo chce vstoupit do Evroposké unie, musí splnit velmi tvrdé podmínky, zejména v měnové a rozpočtové politice. I silné Německo bude mít problémy splnit povolený limit na výši rozpočtového schodku (3% hrubého domácího produktu - HDP). Podpora východních částí země zůstane i nadále náročnou záležitostí a vyžádá si značné rezervy. Méně vyspělé státy, jako například Řecko a Portugalsko (ale pravděpodobně i Itálie s masívním rozpočtovým schodkem 15% HDP), nemají již nejmenší šanci se do dohodnutých limitů vejít. Svoje podpisy podmínily příslibem, že bude založen fond na podporu méně vyvinutých regionů. Příslibu se jim dostalo, ale bez upřesnění, kolik ve fondu bude a kdo a kolik do něj bude přispívat: na Francii velké spolehnutí není, Velká Británie to se svými standardními výhradami vůči integraci zcela jistě nebude a Německo má pro nejbližší dobu také…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte