Cena samostatnosti

S ministrem DUŠANEM ŠEŠOKEM o Slovinsku po roce nezávislosti

Dvacátého šestého června 1991, právě před rokem, vyhlásil slovinský parlament nezávislost. Nejsevernější republika bývalé Jugoslávie se však skutečně osamostatnila teprve 8.října, když zavedla vlastní měnu. Den předtím vypršelo tříměsíční moratorium Evropského společenství, zmrazující kroky k samostatnosti, na němž se usnesli představitelé Slovinska a ES při jednání na souostroví Brioni krátce po vypuknutí války ve Slovinsku.

Ekonomické propasti Jugoslávie

Bezprostřední příčiny rozpadu Jugoslávie byly ekonomické: chaos v politických a právních poměrech se odrážel především v hospodářství. Příkladem byla federální klasifikace jednotlivých republik a oblastí na více a méně vyvinuté. Černá Hora, Makedonie, Bosna a Hercegovina a srbská autonomní oblast Kosovo byly federálními institucemi v Bělehradě označeny za „méně vyvinuté“, a měly tudíž dostávat ekonomickou pomoc od „vyvinutých“: Slovinska, Chorvatska a Srbska bez Kosova.S výší pomoci, jejím rozdělením a jejími výsledky však nikdy nebyli spokojeni jedni ani druzí. „Méně vyvinutí“ se odvolávali na Marxovu teorii hodnoty a obviňovali „vyvinuté“, že je okrádají o nadhodnotu, kterou si vytvářejí na jejich úkor svou technologickou vyspělostí.Z pohledu „vyvinutých“ federace prostě převedla značnou část jejich republikového důchodu, vytvořeného větší produktivitou, do Fondu pro méně vyvinuté a tam byla tato částka…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte