Past úrokové míry

Krize finského hospodářství

Finská ekonomika je v nesnázích. Rozpad sovětského trhu spolu s nezodpovědnou hospodářskou politikou vlády v druhé polovině 80.let přivedly Finsko do nejvážnější hospodářské krize v poválečném období. Ačkoliv nejnovější statistické údaje signalizují jisté oživení, zřejmě potrvá ještě několik let, než se finské hospodářství vzpamatuje.Krize přišla neobyčejně rychle. Zatímco v letech 1987 až 1989 rostl hrubý domácí produkt (HDP) v průměru o 5% ročně, v roce 1990 se růst prakticky zastavil a loni byl zaznamenán pokles o 6,2%. V roce 1991 zkrachovalo přes 6000 finských firem a nezaměstnanost, která ještě v roce 1990 činila pouhých 3,4%, se v současnosti vyšplhala už ke 14%. V listopadu loňského roku byla finská centrální banka nucena devalvovat finskou marku o 12,3%.

Cena za růst spotřeby

Příčin náhlého zhroucení finského hospodářství je několik. Tou nejnápadnější je ztráta trhů v někdejším SSSR. V roce 1983, kdy byl vzájemný obchod na nejvyšší úrovni, se Sovětský svaz podílel na finském vývozu i dovozu téměř čtvrtinou. Nyní se obchod se zeměmi SNS takřka úplně zastavil a mnohé finské firmy se musí vypořádat s problémem dobře známým i v Československu: o zboží, které bylo dobře prodejné v SSSR, není na západních trzích zájem. Odhaduje se, že ztráta sovětských partnerů má na svědomí zhruba polovinu poklesu HDP.Na finskou ekonomiku zapůsobily i jiné negativní zahraniční vlivy. Světové hospodářství…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte