Nejde jen o Karabach

Boje na Kavkazu se šíří

Konflikty v Náhorním Karabachu i v Jižní Osetii se opět vyostřily a riziko jejich přeměny na regionální válku je větší než kdy dříve. Některé náznaky, že by mohlo dojít k zásahu třetí síly, jsou vzhledem k vysoké koncentraci vojsk a především k možnosti použití zbraní hromadného ničení velmi hrozivé. Neklid a vedení ozbrojených akcí navíc vyčerpává už tak slabé ekonomiky zemí této oblasti a podmínky válečného stavu ani v nejmenším nesvědčí rozvoji křehkých demokratických struktur.

Válka Arménie s Ázerbájdžánem

Jedním z významných momentů na cestě tohoto regionu k demokracii byly nedávné prezidentské volby v Ázerbájdžánu, první svobodné a pluralitní v jeho dějinách. Vítězem se stal čtyřiapadesátiletý Abulfaz Elčibej, vůdce prodemokratické Lidové fronty Ázerbájdžánu. Stejně jako jeho arménský kolega Ter Petrosjan je i Elčibej klasickým příkladem politické kariéry „z disidenta prezidentem“, dobře známé z bývalého východního bloku. Nový ázerbájdžánský prezident vystudoval arabské dějiny a přednášel mimo jiné na univerzitách v Egyptě. V roce 1975 byl na dva roky uvězněn za protisovětskou činnost. Ve své předvolební kampani, zaměřené na Náhorní Karabach, se vyslovil pro nenásilné řešení konfliktu. Podle vlastních slov je Elčibej „přesvědčený demokrat“. V zahraniční politice staví na první místo vztahy s Tureckem, plánuje vystoupení Ázerbájdžánu ze SNS, ale s Ruskem chce udržovat dobré styky. K…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte