Černá můra nefunkčního parlamentu

Potřebujeme většinový systém

Klima zděšení a národního sebezpytování převládající mezi českými demokraty po volbách je natolik věrohodné, že jej nemůžeme jednoduše smést ze stolu. Nelze na něj zapomenout dokonce ani ve víru událostí, jejichž logika směřuje k rozdělení československého státu. Ještě než se odevzdáme do rukou osudu anebo propadneme svatému horlení v zápasu se Slováky, zamysleme se nad tím, jaké zrcadlo nám volby nastavily.Především a hlavně jsme v nich udělali zkušenost s volebním systémem. Poměrné zastoupení nepřineslo žádný z kladů, který od něj očekávali jeho přívrženci, naopak - výsledky voleb předčily všechny zlověstné předpovědi jeho odpůrců.Představme si, jak by vypadal britský parlament po posledních volbách, kdyby Spojené království mělo náš poměrný systém. Spolu s vyrovnaným počtem konzervativců a labouristů by v Dolní sněmovně zasedli triumfující skotští nacionalisté, irští katolíci veřejně sympatizující s Irskou republikánskou armádou a extrémní pravičáci reprezentující zášť a nespokojenost fotbalových fanoušků. Možná by znovu obživla i anglická komunistická strana.

Reprezentativní parlament

Jedním z hlavních argumentů československých zastánců poměrné volby bylo tvrzení, že většinový systém nevyhovuje podmínkám národně i sociálně rozdělené společnosti, kde každá větší skupina potřebuje odpovídající zastoupení v nejvyšším zákonodárném sboru. Pětiprocentní klauzule však vyloučila…

v25.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte