Společnost se musí bránit

JACQUES RUPNIK o požadavku na zrušení federálního rozhlasu a televize

Politolog JACQUES RUPNIK se narodil v roce 1950 v Praze, vystudoval v Paříži na Sorbonně a na Harvardské univerzitě ve Spojených státech. Šest let pracoval jako komentátor BBC. Nyní přednáší na univerzitě v Paříži. Je autorem četných knih a statí o středoevropské problematice. V nakladatelství Prostor má záhy vyjít jeho kniha Jiná Evropa.

Je zvykem, aby v zemi nebyl vedle oblastních a regionálních jeden základní informační systém?Ne, to není obvyklé. Jediný příklad, který pamatuji, je Jugoslávie, kde před několika lety zrušili federální vysílání a každá republika si zřídila své vlastní. To byl začátek konce nejen jugoslávské televize, ale i Jugoslávie jako takové. Protože od chvíle, kdy k takové věci dojde, každá republika už vede svůj vlastní monolog. Ustane výměna informací a jakmile přijdou k moci síly nakloněné nacionalismu, je z toho jednostranná propaganda. Poslední baštou skutečně jugoslávské pluralitní televize bylo Sarajevo: dnes je ostřelováno děly a sídlo televize ve městě je terčem srbských vojsk. Nechci ale tuto paralelu vést příliš daleko.Pokud má existovat společný stát, je nutné, aby existoval také jednotný informační systém. Fakt, že jedna z prvních věcí, které chce pan Mečiar zrušit, je federální rozhlas a televize, je špatnou předzvěstí pro budoucnost federálního státu. Má to ještě druhý aspekt, který se týká přímo Slovenska.…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte