Mečiarovo hnutí potřebuje nepřítele

Slovenští Maďaři si starosti nepřipouštějí, ale jejich politikové říkají: Máme strach

Vladimír Mečiar slíbil ve své předvolební kampani, že pokud vyhraje, nechá slovenštinu uzákonit jako jazyk státní. V úředním styku by se pak musel používat i v oblastech, kde žije převaha maďarsky mluvícího obyvatelstva. Jazykový zákon, který už dnes chrání spíše slovenskou většinu před maďarskou menšinou, předsedovi HZDS zřejmě nestačí.„Cítíme se bezprostředně ohrožení,“ říká Miklos Duray, představitel Együttéles. "Na Slovensku se dostala k moci strana, která má charakter národně socialistické strany. Všichni, kdo patří k menšině, ať jsou to Maďaři, Ukrajinci, Rusíni nebo Židé, mají důvod k obavám."Jak je po volbách Maďarům, kteří jsou doma na jihu Slovenska?

K čemu přísaha

Dunajská Streda má jenom patnáct procent obyvatel jiné národnosti než maďarské. Pár dní po volbách vypadá město ospale. Nejvíc živo je kolem malé novostavby s cedulí Švejk - pravé české pivo. „Za pár dní otevíráme,“ tvrdí mladý výčepní opřený o multikáru. „Když tu byl Havel, sliboval, že bude-li mít cestu kolem, určitě se zastaví. To, že vyhrál Mečiar, je hrůza. Musíme počkat, co se z toho vyvine.""Jsem Slovák, ale za dvacet let, co tu žiju, jsem s Maďary nikdy neměl ani ty nejmenší problémy,“ konstatuje čtyřicátník obtěžkaný nákupem. "Společný stát vydrží. Mečiar je horká hlava, ale on časem vychladne.""Všechno se srovná, přece by nešli hlavou…

v24.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v24.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte