S každým vráceným hektarem se ztrácí jejich moc

Valná hromada socialistického kolosu ZD Dřísy

Tady nemáte co dělat, to je uzavřené zasedání! Vysoký, nervózní muž, ekonom zemědělského družstva Dřísy, se zoufale rozhlíží po pořadatelích, kteří by nás vyhodili. Ti mají ale spousty práce. Je 27. května dopoledne. Do zimní sportovní haly v Mělníce se sjíždějí lidé z celé republiky, je jich tady asi dva tisíce. Koná se zde valná hromada největšího zemědělského družstva ve Středočeském kraji, která má zvolit tzv. transformační radu. Po odečtení restitučních nároků rada rozdělí majetek družstva mezi tři skupiny tzv. oprávněných osob: jedna část připadne členům družstva, kteří jsou vlastníky půdy; druhá ostatním členům družstva; třetí vlastníkům půdy, kteří členy družstva nejsou. Výši podílu určí: pro vlastníka půdy počet hektarů jeho pozemků a to, kolik vnesl do družstva živého či mrtvého inventáře. U členů družstva - nemajitelů půdy - bude rozhodující počet odpracovaných let.Socialistický kolos se tak změní v družstvo vlastníků. Pak se každý může svobodně rozhodnout, zda bude chtít v družstvu zůstat, nebo bude hospodařit na vlastní pěst.

Bez dotací zkrachují

Pořadatelé dělí příchozí na dvě části: členy družstva posílají k židlím na reflektory ozářené hrací ploše, vlastníky půdy usazují za mantinely v prostoru kolem trestné lavice. Stadión se pomalu zaplňuje a ekonom, který nás nechtěl pustit, se ztrácí v davu. Rozdává se text zprávy o…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte