Dánové řekli NE

Výsledek dánského referenda znejistěl Evropu

Má Dánsko přijmout dohodu o Evropské unii podepsanou loni v Maastrichtu představiteli dvanácti států Evropského společenství? Na tuto otázku odpovídali Dánové při referendu konaném v úterý 2. června. Své hlasy odevzdalo 83% oprávněných voličů 50,7% z nich odpovědělo záporně, což znamená, že Dánsko maastrichtský traktát neratifikuje.Dánové hlasovali o Evropském společenství už potřetí. V roce 1972 se většina z nich vyslovila po vstup do ES a v roce 1986 byl na základě souhlasu dánských voličů přijat soubor zákonů týkajících se ekonomické spolupráce mezi zeměmi Společenství. V obou případech předcházela referendu intenzívní debata a stejně tak tomu bylo i letos. V průběhu posledních měsíců se strany i řada jiných organizací ze všech sil pokoušely přesvědčit voliče, aby hlasovali pro unii, respektive proti ní. Nesčíselněkrát byly ve sdělovacích prostředcích i na mnoha shromážděních probrány argumenty pro a proti.

Unie bruselských byrokratů

Připomeňme si, čeho se Evropská unie týká. Až dosud se spolupráce zemí ES omezovala především na ekonomické otázky. Hlavním výsledkem této spolupráce je společný trh, který začne plně fungovat od 1. ledna příštího roku a který bude znamenat volný pohyb zboží, služeb, pracovních sil a  kapitálu mezi zeměmi ES. Maastrichtská dohoda vška představuje kvalitativní změnu. Integrace členských zemí Společenství by v budoucnu měla zasáhnout řadu…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte