Místo očekávaného schodku přebytek 300 miliónů korun
 

Místo očekávaného schodku přebytek 300 miliónů korun

Platební bilance a reforma

Náměstek FMF Ivan Kočárník prohlásil minulý týden na předvolebním mítinku, že přebytek v tzv. platební bilanci za loňský rok činil 300 miliónů dolarů a přebytek platební bilance za 1.čtvrtletí 1992 činí rovněž 300 miliónů dolarů. To prý ukazuje, že se československé podniky začínají adaptovat na tržní podmínky. Protože většina občanů nemá pravděpodobně tušení, co ona platební bilance je (a jak se jich tudíž onen úspěch dotýká), neškodí stručné vysvětlení.

Realismus směnného kursu

Platební bilance státu patří mezi nejostřeji sledované makroekonomické veličiny. Vyjadřuje příliv a odliv zahraničních měn. Z hlediska každého státu je samozřejmě nejdůležitější platební bilance v konvertibilních měnách a cílem každého státu je dosáhnout přinejmenším vyrovnané nebo ještě lépe přebytkové platební bilance.Platební bilance je Státní bankou vedena na dvou od sebe oddělených účtech - běžném a kapitálovém. Na běžném účtu jsou vedeny transakce za dovezené a vyvezené zboží, služby, transfery (např. převody důchodů, alimenty, atd.) a dary. Na kapitálovém účtě jsou vedeny kapitálové transakce, tedy investice ze zahraničí do Československa a čs.investice v zahraničí (buď do nemovitostí, nebo cenných papírů).Platební bilance je velice pečlivě sledovaná veličina právě proto, že vyjadřuje schopnost státu zajistit zahraniční devizy a schopnost dostát svým závazkům vůči zahraničním…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte