Černá nebo rudá

JAR před hrozbou socialismu

Když jsem před třiadvaceti lety vystoupil z letadla v Johannesburgu, začal jsem se hned na letišti divit. Jižní Afrika není nějakou polodivočinou, ale moderním státem s vysoce vyvinutým průmyslem, dokonalými službami a prvotřídním bankovnictvím. Stačilo však ujet několik stovek kilometrů, překročit hranice směrem na sever, a již pár metrů za hraniční závorou začala ta pravá Afrika. Prašné cesty s náznaky asfaltu a hejna polooblečených dětí, které natahovaly ruce. Byli jsme ve „svobodné“ Botswaně či Angole či jinde. Zatímco v Jižní Africe vládl apartheid.

Ponižující systém apartheidu

Systém apartheidu byl vynález nedobrý a pro lidskou duši ponižující. Je však nutno konstatovat, že za jeho fungování v Jižní Africe takřka neexistovala nezaměstnanost, jihoafrický rand se vyměňoval za 1,40 dolaru a živobytí na celý měsíc, včetně toaletních potřeb, cigaret a dvou lahví whisky, stálo necelých 30 randů. Za necelé dva tisíce byl k mání nový mikrobus VW a galon benzínu (cca 4 litry) stál kolem 20 centů. Průměrný výdělek kvalifikovaného řemeslníka byl 180 až 250 randů a inženýr už dostal od 350 do 400.To vše na úkor utlačovaných černochů, zní pohotová námitka. Ano, je pravda, že černí byli placeni mnohem méně. Avšak jejich kupní síla a životní úroveň byla přinejmenším o 70% vyšší než dnes. Již tehdy existovaly sankce, především kulturní a sportovní. Neméně tvrdé bylo embargo na dovoz zbraní a strategických…

v21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte