Přímé prodeje

Pomoc reformě nebo past?

Privatizační projekty pro první vlnu kupónové privatizace jsou schváleny. V této chvíli se ministerstvo pro privatizaci, česká vláda i její hospodářská rada zabývají především tradičními privatizačními metodami, a to v první řadě přímými prodeji domácím i zahraničním zájemcům.Vzhledem k tomu, že se česká vláda rozhodla privatizační metody v projektech kombinovat mnohem častěji, než je tomu na Slovensku, prodávaly se „přímo“ i některé části akciových společností určených do kupónové privatizace. Nicméně největší množství přímých prodejů přichází na řadu nyní. Na základě jakých kritérií k nim vláda přistupuje a na základě čeho se rozhoduje? A jaká jsou politická nebezpečí s nimi spojená?

Jak se rozhodnout

V první řadě je třeba zmínit přímé prodeje zahraničním investorům. Jejich nabídky - až na výjimky - podléhají veřejným či uzavřeným soutěžím, které připravují a vyhodnocují zahraniční konzultantské firmy. Ty dávají do hry svou pověst, která by měla být zárukou, že vyhodnocení proběhne nestranně. Právo vítěze veřejné soutěže zakoupit celý podnik či jeho část pak nejprve projednává hospodářská rada a posléze stvrzuje celá vláda.Vláda ale schválila i několik přímých prodejů bez jakékoliv soutěže. Nejznámější případ je prodej Rakony firmě Procter a Gamble. Akce byla jednoznačně motivována politickou snahou přilákat do Československa americký kapitál.Jsou-li rozdíly v kvalitě návrhů zahraničních investorů…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte