V minulém čísle Respektu jsme se zabývali zpravodajskými hrami, což není nic jiného než soupeření mezi kontrarozvědkami několika států. Popsali jsme způsob verbování agentů i akce, ve kterých byli odhaleni. Hlavní roli hrály především peníze.

Vnitřní nepřítel

K úkolům tajných služeb patří i pronikání do takových organizací, které používají k prosazování svých politických cílů teror, jsou podezřelé z plánů na násilné svržení vlády. V demokratických zemích jsou pravidla pronikání do podobných organizací (pomocí agentů, zpravodajské techniky a sledování) vymezena zákonem o tajných službách. Zpravodajci mohou získávat informace o teroristech nebo potencionálních pučistech, ale v žádném případě proti nim nemohou zasáhnout. To je záležitost speciálních policejních oddílů a ty mohou přikročit k akci až v případě, kdy je porušen zákon. V socialistickém Československu bylo vše jinak. O teroristech nebo pučistech nemohlo být ani řeči, ale kontrarozvědka zatýkala, vyslýchala, nasazovala odposlech nebo sledování, kdykoli to uznala za vhodné.

Asi nejsmutnější kapitolou v historii komunistických kontrarozvědek bylo verbování agentů pro boj s vnitřním nepřítelem. Udavači působili, často zdarma nebo za minimální odměnu, nejen třeba v Chartě 77, ale i mezi lékaři, vedením podniků, v hotelích, ve vězeních atd. Docházelo i k paradoxním situacím, kdy se Státní bezpečnost snažila prosadit do nějakého opozičního spolku svého agenta a nedařilo se jí to. Přitom…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte