PODPÁLIT, ALE NEPŘETOPIT

guvernér SBČS Josef Tošovský v rozhovoru pro Respekt

Klíčovou úlohou centrální banky je zabezpečit kupní sílu měny. Banka půjčuje také peníze komerčním bankám za úvěr, který se jmenuje diskontní sazba. Co to je za peníze? Existují nebo si je banka musí „vymyslet“? Mnoho lidí si představuje, že leží někde v sejfu centrální banky střeženy po zuby ozbrojenými hlídači.Za diskontní sazbu již mnoho peněz nepůjčujeme. Vznikající tržní systém totiž vyžaduje více tržních parametrů. Přecházíme na tzv. refinanční úvěry. To jsou ty peníze, na které se ptáte, které emitujeme, pouštíme do ekonomiky podle určitého našeho měnového programu a podle toho, jak analyzujeme vývoj a potřebu likvidity v ekonomice. Refinanční úvěry poskytujeme na bázi aukce, tedy tržní úrokové sazby. Co je to za peníze? Vlastně se ptáte, co je dřív, jestli úvěr nebo jeho zdroj. To se podobá otázce, zda byla dříve slepice nebo vejce. S emisí úvěrů se vlastně zároveň vytváří jeho zdroj.

Nátlak bude existovat vždy

Většina moderních ekonomik směřuje k centrální bance jako nezávislé instituci. Nezávislost je u nás zabezpečena zákonem, ale jde také o míru politických tlaků, kterým můžete být vystaveni. Je na vás vyvíjen nátlak a odkud?Zákon nám nezávislost zaručuje a my se o ni také soustavně snažíme. Stejně jako o vážnost a důvěryhodnost instituce státní banky, která s ní souvisí. Cítíme se být nezávislí přesně tolik, abychom mohli dělat dobrou měnovou…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte