Terorista a vlastenec

Znovu k činnosti P.Minaříka

Před rokem bylo zahájeno trestní stíhání Pavla Minaříka, agenta Státní bezpečnosti, který chtěl provést pumový útok proti rádiu Svobodná Evropa. Vyšetřování od té doby příliš nepokročilo, naopak P.Minařík žaloval několik periodik, která o případu psala. Proto se k jeho činnosti ve službách čs.rozvědky vracíme.

Atentát na Svobodnou Evropu

Minařík se stal tajným spolupracovníkem StB už v roce 1967. Dostal krycí jméno Ulyxes. Prošel speciálním zpravodajským výcvikem, a protože StB věděla, že rádio SE hledá mladé lidi se zkušenostmi s rozhlasovou prací, dostal v září 1968 rozkaz „emigrovat“. V prosinci už pracoval ve Svobodné Evropě.Začátkem sedmdesátých let navrhl Minařík provést pumový atentát proti SE a předal I.správě StB (rozvědka) plány budovy. Hodlal bombu uložit na pracovní vozík uklízečů a ten postavit na příhodné místo. Měla způsobit „takovou škodu, aby československá redakce nemohla aspoň týden vysílat“. V alternativní verzi chtěl umístit výbušninu do krytu nově budovaného elektrického vedení.P.Minařík měl tehdy spadeno zejména na současného ředitele čs.vysílání Pavla Pecháčka. Několikrát doporučoval, jak by ho měla čs.rozvědka patřičně vystrašit: vhodit mu do nápoje uspávací prostředek a „převézt ho na neznámé místo“, nebo ho přiotrávit a způsobit tak těžké žaludeční potíže. Zmiňoval se i o tom, že Pecháčkův syn se nechá snadno „odlákat od domova“ (zvlášť prý, když se na něj…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte