Osudná domýšlivost socialismu

FRIEDRICH AUGUST VON HAYEK - prorok liberalismu

Profesor F.A.Hayek se narodil 8.5.1899 ve Vídni a v roce 1921 získal doktorát na tamější univerzitě. Ve dvacátých letech byl ředitelem Rakouského ústavu pro ekonomický výzkum a zároveň postgraduálně studoval na newyorské univerzitě. Ve 30.letech přednášel v Británii (London School of Economics). Koncem 3O.let prchá z kontinentu před fašisty do Londýna, kde působí až do roku 1950. V témže roce se stává profesorem ekonomie, sociologie a etiky na universitě v Chicagu, kde působí až do roku 1962. Po návratu do Evropy učí na univerzitě v německém Freiburgu, kde také letos zemřel. Je laureátem Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1974.Nejdůležitější díla F.A.Hayeka:Peněžní teorie a obchodní cyklus (1929)Cesta k nevolnictví (1944)Individualismus a ekonomický řád (1948)Ústava svobody (1960)Právo, legislativa a svoboda (I.-III. 1973, 76, 79)Osudová domýšlivost (1988)

Zemřel ve dvaadevadesáti letech 23.3.1992, snad v naději, že bude konečně vyslyšen: že donedávna uvězněné národy vyjdou z otroctví, do kterého je uvrhli vizionáři lepších zítřků, sociální plánovači moderní doby. Prošel-li anglosaský svět svou reaganovsko- thatcherovskou revolucí, je to mimo jiné - a možná především - jeho zásluhou. Podaří-li se zprivatizovat naše zchátralé hospodářství a vybudovat liberální tržní ekonomiku, můžeme si být jisti, že na tom má svůj podíl.F.A.von Hayek se narodil ve Vídni 8.5.1899 v…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte