Most k Velkému Srbsku

Předehra války v Bosně a Hercegovině

Po osmi letech se Sarajevo opět stává středem pozornosti: zasněženou idylu zimní olympiády 1984 vystřídaly každodenní krvavé srážky a stav válečného ohrožení. V posledních dnech zahynulo v Bosně a Hercegovině nejméně sto lidí. Osmého dubna srbské ozbrojené síly (zahrnující Jugoslávskou armádu) podnikly dělostřelecký útok na starou část Sarajeva, osídlenou převážně Muslimy. Bylo to den poté, co Spojené státy a Evropské společenství uznaly nezávislost Bosny a Hercegoviny. Toto rozhodnutí však přišlo tak pozdě, že už vlastně není co uznávat: země se rozpadá v chaotické „vnitřní agresi“, kdy srbské jednotky násilně vytvářejí „Srbskou republiku Bosna a Hercegovina“, která má spojit dobytá chorvatská území se samotným Srbskem.Původní velkosrbský plán nebyl uskutečněn v celku. Miloševič se musel spokojit s dosaženým, a i to mohl ztratit, pokud by se mu nepodařilo udržet Bosnu a Hercegovinu. Nijak tedy neudivuje, že operativní srbskoarmádní plán pro tuto republiku dostal název „Most“.

Vesnice po vesnici, město po městě

Oficiální plán bosenských Srbů, kteří představují přibližně třetinu bosenského obyvatelstva (celkem 4.355.000 obyvatel, z toho 43,7% Muslimů, 31,3% Srbů a 17,3% Chorvatů), znázorňuje mapka. Srbové do své „srbské republiky“ zahrnují zhruba 65% bosenského území. To zároveň znamená, že téměř 40% populace Bosny a Hercegoviny se stane menšinou na srbském území. Toto nesrbské…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte