Británie odmítla socialismus

Labouristům nepomohla ani hospodářská recese

Parlamentní volby z minulého čtvrtka se zapíší do politických dějin Velké Británie nejméně ze tří důvodů. Poprvé za posledních 180 let se jedné politické straně podařilo udržet u moci čtyři období za sebou. Patrně vůbec poprvé dali voliči ve svobodných volbách znovu důvěru straně, o níž si mnozí z nich právem či neprávem myslí, že přispěla k prohloubení současného hospodářského poklesu v zemi. A třetí pamětihodností je blamáž, kterou utrpěly doslova všechny zdejší instituce, které se zabývají průzkumem veřejného mínění. Od začátku volební kampaně až do sčítání hlasů předpovídaly, že v nové Dolní sněmovně nebude mít žádná strana absolutní většinu a že jako nejsilnější vyjdou z voleb labouristé. Dopadlo to naopak. Konzervativci získali pohodlnou většinu 21 poslaneckých křesel a britský většinový systém se s úlevou vydal vyšlapanou cestou vlády složené výlučně z příslušníků jediné vítězné strany. „Britové nemilují koalice,“ řekl kdysi Benjamin Disraeli.

Labouristická tragédie

Neal Kinnock strávil posledních devět let pracnou přestavbou zkompromitované Labour Party. Podařilo se mu ji znovu učinit zvolitelnou tím, že ji posunul do politického středu. Na sklonku studené války se přesvědčil, že požadavek jednostranného jaderného odzbrojení je v Británii vrcholně nepopulární, a zřekl se ho. Z téhož důvodu zrušil socialistické zbožnění nacionalizace a přiklonil se k…

v15.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v15.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte