Jádro naší budoucnosti

Co chybí v Zásadách státní energetické politiky

Energetika by asi měla mít i v tržní společnosti jiné postavení než ostatní výroba. Jejím produktem přece není cíl, ale prostředek. Zásady státní energetické politiky, schválené federální vládou krátce před vánocemi, mluví o ekologicky únosném zásobování energií se zvláštním zřetelem na ochranu životního prostředí, o státní účasti na programech ekologických investic, o ekologicky čistých technologiích a zlepšování životního prostředí, respektování ekologických hledisek, atd. Celkem devětkrát se tu objeví pojmy ekologie a životní prostředí. Ale ekologické jsou ty Zásady jen zevně.

Co prozrazuje vládní jazyk

Nedokázal jsem v abstraktních frázích úředního jazyka dokumentu rozšifrovat alespoň náznak nějaké pojistky, negativní zpětné vazby, stimulující a zvýhodňující nižší spotřebu i nižší výrobu energie. Zvýšení cen energie přinutí k šetrnosti pouze spotřebitele. Ale vztah mezi ním a výrobcem zůstává stále pozitivně tržní a výrobce nemá proč se z nižší spotřeby radovat či ji dokonce odměňovat. Jak to, že Zásady vůbec neuvažují o metodách integrovaného plánování zdrojů (tzv. least- cost planning), které staví výrobce i spotřebitele na jednu zájmovou loď, kde oba profitují na úsporách a naopak oba prodělávají na vyšší výrobě i spotřebě? V USA je to praxí vyzkoušený postup.Prý u nás do roku 2000 poklesne spotřeba energetického uhlí nejméně o 35%, produkce uhelných elektráren…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte