Evropský patronát nad Karabachem

Helsinský mechanismus je zatím bezzubý

Minulý týden začala setkáním ministrů zahraničí čtvrtá následná schůzka Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE). Byla na ní sice slavnostně podepsána dohoda o „otevřeném nebi“, ale hlavním bodem se stalo jednání o Náhorním Karabachu. Konflikt hrozí přerůst nejen ve válku mezi Arménií a Ázerbájdžánem, ale může zachvátit i celý region. Írán již údajně získal od Kazachstánu několik jaderných hlavic a místní velitelé armády SNS prodávají už téměř oficiálně veškerou výzbroj svých jednotek, včetně těžké bojové techniky. Podle nepotvrzených informací z kruhů blízkých gruzínské vládě se například v minulých měsících podařilo ozbrojeným skupinám v Gruzii získat z tamní strategické základny několik kusů dělostřelecké jaderné munice. To všechno nahání v souvislosti s boji o Náhorní Karabach oprávněné obavy.

Mluví se o evropských jednotkách

Úspěchem první části helsinské schůzky je dohoda o svolání konference o Náhorním Karabachu do Minska. Po několika hodinách složitých a delikátních diplomatických jednání se „trojce“, složené z československého ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera, jeho německého kolegy a švédské kolegyně, podařilo dohodnout alespoň nejzákladnější věci. Delegace Náhorního Karabachu, proti jejíž účasti se až dosud kategoricky stavěl Ázerbájdžán, je v dokumentu diplomaticky definována jako „zástupci obyvatel Náhorního Karabachu“ a bude přítomna na…

v13.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v13.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte