Nevytvářet nejistotu

O privatizaci a reformě s profesorem JANEM ŠVEJNAREM

Proč by bohatí Čechoslováci, kteří budou žít za dvacet let, nemohli zpětně svými daněmi přispět na dnešní reformu, která jim bohatství zajistila?Profesor Jan Švejnar opustil Československo v roce 1970. Vystudoval ekonomii na Princetonské univerzitě v USA. Dnes působí na universitě v Pittsburghu. Pracoval také jako poradce Světové banky a zabýval se otázkami strukturálních změn a stabilizace. Je uznávaným odborníkem především na problematiku podniků a ekonomického rozvoje. V únoru 1990 přijel do Československa na konferenci v Kolodějích (první setkání zahraničních ekonomů českého původu s ekonomy vládními) s návrhem postupu reformy, který se jmenoval „Strategie ekonomické přeměny Československa“. V ní využil zkušeností s privatizací energetického průmyslu v kanadské provincii Britská Kolumbie v 70.letech a zkušeností s ekonomickou transformací v Chile. Některé z jeho myšlenek se později objevily i ve vládním scénáři naší reformy. Na začátku roku 1991 založil spolu s dr.Zielencem „Centrum pro ekonomický výzkum a postgraduální studia CERGE“ při UK, které funguje jako první elitní ekonomická škola v Československu.

Jaké byly principy privatizace, kterou jste navrhl pro Československo?Vytyčil jsem si tyto zásady: ekonomickou efektivnost, počáteční rovnocennost všech občanů, minimalizaci rizik, rychlost a jednoduchost.Koncepce spočívala v tom, že by státní podniky byly "přes…

v12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte