Představa obnoveného SSSR je iluze

Na otázky Respektu odpovídá MAXIM SOKOLOV, přední ruský publicista a analytik, spolupracovník moskevského týdeníku Kommersant a stálý zpravodaj mnichovské rozhlasové stanice Svoboda.

V posledních letech vypracovali různí ekonomové několik návrhů na hospodářskou reformu na území bývalého SSSR. V čem se liší jejich názory na reformu, která v Rusku odstartovala začátkem roku?Zpočátku byla obrovská většina ekonomů proti, nyní se tento vztah mění. Jedním ze symptomů změny je jmenování profesora Jevgenije Jasina do funkce člena vlády pro styky s parlamentem. Za Ryžkova Jasin pracoval v Radě ministrů v Abalkinově komisi pro ekonomickou reformu, poté spolu s Grigorijem Javlinským na programu 500 dní a na podzim loňského roku na mezirepublikové ekonomické dohodě. Jasinovo jmenování jako by prorazilo zeď tvrdého bojkotu ze strany vedoucích ekonomů a v jistém smyslu souznělo s řadou vystoupení a prohlášení Gorbačovova poradce z prvních let perestrojky Abela Aganbegjana, s expertizou týmu akademika Šatalina a řadou interview profesora Pavla Buniče. Jejich stanovisko je zhruba následující: pochopitelně lze mít jisté výhrady k technice provedení reformy, avšak v okamžiku, kdy Jegor Gajdar spustil její mechanismus, byla situace v podstatě tak špatná, že nic zásadně nového ani nešlo vymyslet.K nejnesmiřitelnějším kritikům reformy nesporně patří Grigorij Javlinskij a Nikolaj Petrakov. Již v prosinci, když Gajdar reformu teprve…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte