Lekce občanské solidarity

Ve Federálním shromáždění se o Kubě nehlasovalo

Nezasvěcený pozorovatel by soudil, že dva a půl roku po listopadu 1989 je příliš krátká doba na to, aby bylo možné zapomenout všechny zkušenosti z éry totality. K nim patřil především poznatek, že komunismus je nebezpečný univerzálně, ať se uchytil kdekoliv - v Evropě, nebo někde „na konci světa“, a že hlavní zbraní proti němu je lidská solidarita. V dnešním Československu to tak docela neplatí: v úterý neprošel do pořadu jednání 21.schůze FS návrh poslance Blažka (ODA) na rezoluci odsuzující porušování lidských práv na Kubě. Z celkem 233 přítomných poslanců hlasovalo 127 za projednání návrhu, 2 proti, 74 se hlasování zdrželo a 30 nehlasovalo. Zdánlivě šlo o dva chybějící hlasy ve Sněmovně lidu, ve skutečnosti ale rozhodly spíše ignorance, přízemnost, pohodlnost nebo stranické zájmy konkrétních poslanců.

Stačilo zvednout ruku

Absurditu celé věci vystihuje výrok Víťazoslava Morice (SNS): „Chtěl bych upozornit, že lidská práva se nedodržují zejména v Tibetu, Bangladéši a v dalších asi třiceti zemích. Jestliže tento parlament nemá o čem hovořit, tak velmi špatná situace je v zaměstnanosti na Slovensku a můžeme hovořit o tom.“ Zde však nešlo o debatu ani o návrh nějakého řešení, ale o pouhé hlasování o již připravené rezoluci, která by v každé demokratické zemi prošla bez problémů. Nemuselo se hovořit vůbec, stačilo zvednout ruku. Zpětně lze už jen konstatovat, že…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte