Půl roku po irácké agresi, měsíc po začátku spojeneckých operací, když už se zdálo, že vojenské řešení je nezadržitelné, se konflikt dostává do nejnebezpečnější fáze. Těsně před pozemní ofenzívou se opět roztrhl pytel mírových iniciativ, které zpochybňují stanovený cíl aliance - zneškodnit iráckou hrozbu. Nejpřetřásanější z nich, sovětský osmibodový plán i jeho šestibodová novela, názorně dokládají, jak síla, která neriskovala a od počátku stála stranou vojenské konfrontace, dnes spojencům podráží nohy. Tím, že vrací celý problém pouze do stavu před 2.srpnem 1990, nahrává - a nikoliv neúspěšně - Saddámu Husajnovi i západním pacifistům. Nepřímo tedy i těm evropským politikům, kterým jsou hlasy voličů bližší než zásadový postoj k obecnému ohrožení. Zatímco loni v srpnu byly hlasy mluvící o tiché sovětsko-irácké dohodě považovány za div ne paranoidní, dnes svět čelí dost zřetelnému spiknutí.

Působí mírně řečeno tragikomicky, že po měsíci intenzívního bombardování, které přimělo Bagdád k diplomatické aktivitě, nabízí až dosud vyčkávající Moskva mírnější mírové podmínky, než požadovaly loňské rezoluce RB. Neoficiálně řečeno: tehdy v srpnu jste to přehnali, tak se stáhněte a příště na to jděte chytřeji. Protože se v našem tisku neobjevila podrobnější analýza Gorbačovových plánů, neuškodí malé srovnání:

1) Zatímco rezoluce RB č.662 z 9.srpna vyzývá Irák, aby anuloval anexi Kuvajtu, v sovětských plánech takový požadavek chybí a hovoří se pouze o stažení jednotek.…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte