Somálsko leží na severovýchodě Afriky, v takzvaném „africkém rohu“. Ten vybíhá do Indického oceánu, a vytváří tak Adenský záliv, vstupní bránu do Rudého moře. Obyvatelstvo je černé pleti a vyznává mohamedánské náboženství. Nejbližšími sousedy Somálska jsou od severu Džibuti, Etiopie a Keňa.Tento poměrně málo známý africký stát se dostal začátkem letošního roku na stránky světového tisku. Nadešla rozhodující fáze dvanáctileté občanské války proti vojenskému režimu Mohammeda Siada Barreho. Ozbrojené složky opozice zaútočily na poslední baštu diktátora - hlavní město Mogadišo. Krize v Perském zálivu a následná válka zatlačily somálské události na stránkách tisku do pozadí, ale uvnitř Mogadiša i nadále probíhaly těžké boje. V pondělí 28.ledna 1991 ve dvě hodiny v noci pak vydaly světové agentury zprávu, že samozvaný prezident Siad Barre uprchl v tanku z města a povstalci se zmocnili posledního opěrného bodu junty - mezinárodního letiště.

V Československu žijí tři Somálci trvale a čtyři zde studují. Dva z nich se jmenují Mohammed Bashe Hassan (27) a Abdi Farah Said (26). V roce 1982 oba emigrovali a žili v Etiopii, kde pracovali jako redaktoři opoziční rozhlasové stanice „Radio Halgan“. Od roku 1987 (resp.1988) žijí u nás a studují fakultu sociálních věd (dříve fakulta žurnalistiky) UK Praha. Využili jsme této příležitosti a požádali je o rozhovor.

Naši lidé nevědí o Somálsku a jeho historii vůbec nic. Jaká vlastně byla?

Mohammed: Podobná…

v09.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte